Izerska Łąka 05.12.2018 Obserwacje w Izerach

 

Dnia 5 Grudnia miałem okazję razem z kolegą „Kaziem” poprowadzić obserwacje w ramach Ośrodka Izerska Łąka.

Obiekt ten ma do dyspozycji dwa teleskopy Sky Watcher 10″. W środku jest także sala kinowa, w której jest na suficie wierne odwzorowanie nocnego nieba latem. Ośrodek dysponuje także modelami układy słonecznego i innymi materiałami dydaktycznymi z zakresu astronomii do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży. Obiekt jest także objęty Ochroną Nocnego Nieba w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba.

Był obecny także Pana Krzysztofa Siwa, który jest autorek astro zdjęć.
W sumie przewinęło się kilkanaście osób. Jeden ze starszych panów (około 65-70 lat) powiedział mi, że całe życie interesował się astronomia, ale jeszcze nigdy w życiu nie widział nieba przez teleskop. To był jego pierwszy raz. Były też rodziny z małymi dziećmi.

Wiec przybyliśmy z Kaziem około 17:30 i od razu rozstawiliśmy się ze sprzętem. Teleskopy były już wcześniej wyniesione, więc musieliśmy je tylko poustawiać i dopasować redukcję do okularów. Ja wziąłem swoją walizkę o okularami: ES 30 mm, ES14 mm + Lumicon OIII. Kaziu, natomiast na wyposażeniu miał SW 30 mm 72 stopnie, Meade 13.8mm i TS HR 7 mm. Ja wziąłem także swoją lornetę TS 25X100 wraz z filtrami UHC, które świetnie spisały się na Veilu i Krabie.

Rozpoczęliśmy od Plejad. Gromada otwarta w byku przypominająca mały wózek zrobiła spore wrażenie na uczestnikach.
Potem poszły inne klasyki jak wielka galaktyka M31, doskonale widoczna zarówno w obu teleskopach, jak i lornecie. M 33 w Trójkącie, potem letnie klasyki jak M 27, M57 no i Veil! Wyglądał w lornecie świetnie! Jednak największą atrakcją była kometa 46R/Wirtanen. Co rusz ludzie pytali się o kometę i w sumie była na celowniku od początku do końca. Pod koniec popatrzyliśmy na Marsa i gromady kuliste M 15 M 2, które paru osobom bardzo wpadły w „oko”. Było jeszcze sporo innych obiektów, o których teraz nie pamiętam. Półtorej godziny wraz z przerwą na ciepłą herbatkę minęło bardzo szybko.

Do następnego razu!

ozery1

 

 

Widok sali kinowej w środku Ośrodka.

 

logo

 

 

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s